Ostro-słodka sałatka z kaki i prażonym sezamem

Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem

Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem

Składniki dla 2 osób:
2 owoce kaki
centymetr kłącza imbiru
świeża ostra papryka
kilka liści kolendry
ziarna białego sezamu
ziarna czarnego sezamu
mała czerwona cebula
ser camembert
sok z cytryny

Przygotowanie:
Ziarna białego i czarnego sezamu wrzuć na rozgrzaną, suchą patelnię i upraż. Imbir zetrzyj na tarce na małych oczkach. Kawałek serka camembert pokrój na malutkie kliny, papryczkę w półplasterki, czerwoną cebulę w półpiórka. Liście kolendry posiekaj.

Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem

Wszystko wrzuć do miski, obficie skrop sokiem z cytryny (około 5 łyżek soku, ponieważ kaki jest bardzo słodkim owocem) i delikatnie wymieszaj.

Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem


Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem jest gotowa. Smacznego :).

Ostro-słodka sałatka z kaki i sezamem

http://zdrowie.wp.pl/zdrowie/metody-naturalne/art231,sezam-male-ziarenko-wielka-moc.html
Już w starożytnym Babilonie sezam nazywano „przyprawą bogów”. Ówczesne legendy głosiły, że wyciąg z jego nasion pili stwórcy świata. Wielką moc przypisywano roślinie także w dawnych Indiach – jak wynika z badań archeologów, w dolinie Indusu uprawiano ją już 2 tysiące lat przed naszą erą.
Równie wcześnie odkryto dobroczynne właściwości sezamu, o czym świadczą wzmianki o nim w tzw. papirusie Ebersa, czyli pochodzącym z ok. XV wieku p.n.e. staroegipskim dokumencie dotyczącym chorób i sposobów łagodzenia dolegliwości.

Starożytni medycy zalecali spożywanie ziaren sezamu i tłoczonego z nich oleju osobom cierpiącym z powodu schorzeń układu pokarmowego. W Chinach od wieków docenia się korzystny wpływ rośliny na pracę śledziony, trzustki i żołądka. Sezam uważany jest także za afrodyzjak.
W medycynie chińskiej wykorzystuje się również czarną odmianę sezamu (dostępną w sklepach ze zdrową żywnością), która wykazuje silne właściwości wzmacniające organizm i sprzyjające rekonwalescencji.
Ziarna pełne wapnia
Dlaczego sezam jest tak wartościowym produktem? Przede wszystkim stanowi bardzo bogate źródło wapnia – pierwiastka, który ma ogromny wpływ nie tylko na stan kości i zębów, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Bez niego kiepsko sprawuje się zarówno układ mięśniowy, jak i serce. Minerał chroni również przed osteoporozą.100 g ziaren sezamu zawiera aż 1160 mg wapnia (dla porównania w takiej samej porcji mleka krowiego znajduje się tylko 118 mg, a żółtego sera – ok. 600 mg).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *