Pascha – tradycyjna potrawa wielkanocna

Pascha – tradycyjna potrawa wielkanocna

Przepis na 6-8 małych porcji:
1/2 kg tłustego sera twarogowego
100 g masła
120 g cukru pudru
4 żółtka jajek ugotowanych na twardo
50 g migdałów
małe opakowanie owoców kandyzowanych
ażurki czekoladowe do dekoracji
gaza

Przygotowanie:
Masło wyjmij z lodówki. Migdały zalej wrzątkiem i odstaw na kilka minut, po czym odlej wodę, trochę przestudź i obierz z brązowej skórki. Posiekaj, rozgrzej patelnię i praż migdały, gdy zaczną się lekko rumienić zrzuć z patelni i przestudź. Ser i żółtka zmiel dwukrotnie. Masło utrzyj razem z cukrem pudrem na konsystencję kremu, dodawaj stopniowo ser cały czas ucierając. Gdy powstanie jednolita, kremowa masa, dodaj migdały (trochę zostaw do dekoracji) oraz owoce kandyzowane (trochę zostaw do dekoracji). Sito lub durszlak wyłóż gazą, przełóż paschę, przykryj gazą, połóż spodek lub talerzyk i obciąż czymś ciężkim np. wypełnionym słoikiem. Odłóż na noc do lodówki. Przed podaniem odwiń z gazy i przełóż na talerz, udekoruj migdałami, owocami kandyzowanymi oraz ażurkami czekoladowymi. Smacznego :).

Pascha
Pascha

Pascha

Pascha to tradycyjna potrawa wielkanocna, pochodzenia północno rosyjskiego. 

Rosyjska tradycyjna pascha przyrządzana jest i podawana zasadniczo tylko raz do roku na Wielkanoc. Robi się ją przede wszystkim z mleka i jajek, które kojarzone są z wiosennym odradzaniem się przyrody i od zawsze obciążone były religijnymi znaczeniami symbolicznymi, także w chrześcijaństwie. Dodatki do paschy – cukier, bakalie itp. są produktami luksusowymi, symbolizującymi bogactwo i dobrobyt.

Kształt ściętej piramidy symbolizować ma Grób Chrystusa.

Pascha jako potrawa Wielkanocna znana jest również w Polsce, zwłaszcza wśród rodzin wywodzących się z Kresów Wschodnich. W ostatnich czasach, w związku z zanikiem znajomości tradycji i symboliki traktowana bywa jako zwykły deser, podawany przez cały rok, także w dni powszednie.

Są dwa podstawowe sposoby przyrządzania paschy – na zimno i na gorąco.

Paschę na zimno przyrządza się z twarogu ucieranego z dodatkami – śmietaną, masłem, żółtkiem i cukrem.

Paschę na gorąco przyrządza się z użyciem utartego wstępnie twarogu lub bez niego. W tym drugim przypadku używa się kwaśnego mleka lub mleka słodkiego, do którego dodaje się kwaśnej śmietany. W trakcie gotowania mleko się warzy (ścina). Szczegółowych przepisów jest tu wiele.

Warunkiem zrobienia dobrej paschy z twarogu na zimno czy na gorąco jest użycie twarogu absolutnie świeżego, nie przegrzanego podczas przyrządzania i jak najbardziej suchego – całkowicie odciśniętego z serwatki.

Do gotowej, tartej na zimno czy gotowanej masy można dodać bakalie i inne dodatki, następnie się ją odsącza. Do odsączania i zarazem formowania paschy służą tradycyjnie pasocznice – drewniane rozkładane formy, z pięciu deseczek tworzące po złożeniu kształt piramidy. Pasocznice bywają zdobione w środku snycerską negatywową dekoracją. W braku pasocznicy użyć można doniczki z otworem w dnie, wyłożonej czystą, białą szmatką. W Polsce używa się często wyłożonego szmatką sita – durszlaka. Odsączanie paschy powinno się przeprowadzać w chłodnym pomieszczeniu, pod obciążeniem, przez kilka do kilkunastu godzin.

Po odsączeniu dekoruje się paschę z wierzchu orzechami, migdałami czy innymi bakaliami.

Gotową paschę należy przechowywać w suchym i chłodnym pomieszczeniu. Paschy przyrządzane na zimno są mniej trwałe, wytrzymują dwa – trzy dni, gdy przyrządzane na gorąco tydzień i dłużej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pascha_(potrawa)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *